Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: nie, 26 maja 2019
Imieniny: Filipa i Pauliny
Strona główna » Jednostki organizacyjne » Gimnazjum Danówek

GEN z Danówka

- laureaci Odkrywców Diamentów.

GEN z Danówka (Gimnazjalni Eksperci Naukowi z Danówka) to grupa siedmiu wspaniałych gimnazjalistów – Weronika Magiera, Jacek Dołęga, Julia Kuczyńska, Maksymilian Bielawski, Paulina Bukowska, Kacper Jan Gutowski i Kamila Szymanowska. To oni połknęli bakcyla poszerzania wiedzy z nauk ścisłych, gdy zostali zaproszeni do Klubu WIP, działającego w Programie Odkrywcy Diamentów, z którym stawiali pierwsze naukowo innowacyjne kroki. To młodzież, która chce mieć wpływ na swoją Małą Ojczyznę a dzięki determinacji naznaczyć w niej swój ślad, budując na terenie gminy Grajewo własne imperium wiedzy. Dziś postanowili edukacyjnie usamodzielnić się, po to by jutro kreować przyszłość nie tylko własną, ale też kolejnych pokoleń.

GEN z Danówka poza teorią, stawia na działanie a poza nauką - na jej praktyczne wykorzystanie. Dlatego chce budować gminny hakerspace, w którym brak sprzętu, narzędzi i nowoczesnych technologii nie będzie powstrzymywać nikogo przed realizacją marzeń, pasji, czy szkolnych projektów edukacyjnych. Od warsztatu dla majsterkowiczów, poprzez umiejętne wykorzystanie IT w życiu codziennym, czy robotykę, aż do działań prozawodowych.

Dodatkowym atutem ma być integracja lokalnego społeczeństwa a w szerokiej perspektywie, wzorem Trójmiasta(!), marzą o przestrzeni łączącej "specjalistów wielu nauk technicznych, na różnym etapie rozwoju zawodowego, a także osób, dla których świat technologii jest pasją" oraz by "ich szeregi zasilali akademicy, inżynierowie (zarówno ci z wieloletnim doświadczeniem, jak i ci świeżo po studiach), biolodzy, majsterkowicze, hobbyści oraz artyści i humaniści".

GH to nie tylko skrót hormonu wzrostu, to według GEN-u z Danówka, innowacyjny Gminny Hakerspace. To miejsce, tworzone przez ludzi z pasją, społeczników i propagatorów nauk ścisłych. To przestrzeń, gdzie stymuluje się rozwój projektów, ciekawych pomysłów konstruktorskich oraz wszechstronnego zastosowania technologii komputerowych. Odważne spojrzenie na innowacje a zrównoważony rozwój techniczny, czy uświadamianie społeczeństwa o pojawiających się, wraz z zawrotnym rozwojem świata cyfrowego, poważnych zagrożeniach bezpieczeństwa - to zadania skierowane do wszystkich grup wiekowych. "Od kreatora do profesora", "Bądź jak Adam Słodowy!", "ROBOTYKA nas DOTYKA" to tylko kilka haseł, na których zespół chce zbudować praktyczne działania naukowe i płaszczyznę do dalszej współpracy na rzecz szeroko rozumianego postępu. Poza swobodną wymianą myśli, stawianiem pytań, szukaniem odpowiedzi i najlepszych rozwiązań, GEN chce również stworzyć realne możliwości wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich i tworzenia mostów pokoleniowych. Zespół GEN, chcąc zrealizować wyznaczone cele, przystąpił do konkursu w ramach Programu Odkrywcy Diamentów, stworzonego przy Politechnice Białostockiej. Gimnazjaliści z Danówka stanęli w szranki z wieloma zespołami i uczniami z trzech województw, ale to właśnie ich pomysł i argumentacja zdobyły uznanie Kapituły. Dzięki pomocy Pani Dyrektor Jolanty Surażyńskiej oraz zadeklarowanemu wsparciu Pana Wójta Stanisława Szletera, zostali laureatami konkursu i uzyskali dofinansowanie w wysokości 10 000 złotych na swój projekt naukowy, czyli utworzenie na terenie Gminy Grajewo miejsca nauki i pasji - Gminnego Hakerspac’a.

Pozyskany grand, zostanie wykorzystany na zakup sprzętu oraz narzędzi, natomiast zespół konkursowy zobowiązany został do „zdobycia” lokalu oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych z nauk ścisłych oraz szeroko pojętej informatyki. Hakerspace, jako ogólnodostępna baza naukowa, będzie funkcjonował dla wszystkich mieszkańców gminy bez jakichkolwiek opłat, ale przy ich aktywnym współudziale (np. rozwój pasji, warsztaty i spotkania z ludźmi nauki, konkursy).

2018-11-08 07:25 Opublikował: Wanda Zimińska
Autor treści: Strzaøkowska Beata


Projekt i realizacja
Speed S.C.