Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: cz, 22 sierpnia 2019
Imieniny: Cezarego i Tymoteusza
Strona główna » Aktualności

Wiadomość archiwalna

Powrót do archiwum

Nutelka chłopska z Ciemnoszyj wygrywa w konkursie "Skarby Europy zaklęte w szkle"

Gratulujemy sukcesu!!!

Za nami VII edycja konkursu, którego celem jest promocja przetworów domowych wykonanych surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promocja tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego.

Podczas finałowego etapu, który odbył się w dniach 8 - 9 października 2018 r. w ramach operacji i konferencji "Tradycja i Rozwój" w Olsztynie mieszkańcy wsi Ciemnoszyje zaprezentowali się w trzech kategoriach ze swoimi domowymi kulinariami: Wesoła śliweczka, Cukiniowy ketchup i Nutelka chłopska.

W kategorii - Domowe przetwory mięsne i rybne "Nutelka chłopska" przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje mimo dużej konkurencji zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce.

Tradycja robienia przetworów w warunkach domowych jest w Polsce bardzo długa. Marynuje się dynię i grzyby, kisi ogórki i kapustę, z owoców przygotowuje kompoty i dżemy, a z mięsa – konserwy. Korzystając ze sprawdzonych przepisów mam i babć zamykamy smaki mijającego lata w słojach, by cieszyć się nimi w ciągu zimy i na przedwiośniu.

- Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter sklada serdeczne gratulacje Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Ciemnoszyje za osiągnięty sukces i podziękowania za promowanie miejscowości Ciemnoszyje oraz naszej małej lokalnej ojczyzny - Gminy Grajewo.

Organizatorzy konkursu: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i w Olecku, Pomorska Izba Rolnicza, Podlaska Izba Rolnicza, Mazowiecka Izba Rolnicza.

Operacja realizowana w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

2018-10-10 07:10 Opublikował: Jacek Szeszko


Projekt i realizacja
Speed S.C.