Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: wt, 18 czerwca 2019
Imieniny: Marka i Elżbiety
Strona główna » Jednostki organizacyjne » Przedszkole Ruda

Przedszkolaki uczą się pierwszej pomocy

Wizyta strażaków w Przedszkolu w Rudzie

We wtorek, 25 września br., w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadzili je strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, dlatego też z tematyką pierwszej pomocy należy oswajać już najmłodszych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Z tego powodu należy od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w takiej sytuacji.

Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie np. zasłabnięć. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem panów strażaków mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Utrwaliły również znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.

Na koniec dzieci mogły obejrzeć z bliska samochód strażacki, przymierzyć umundurowanie a nawet poczuć się jak kierowca wozu strażackiego siadając za jego kierownicą. Za wszystkie cenne rady i niezapomniane emocje dzieci podziękowały strażakom własnoręcznie namalowanym wozem strażackim.

2018-09-26 11:31 Opublikował: Wioletta Kalinowska
Autor treści: Marzena Borawska


Projekt i realizacja
Speed S.C.