Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: nie, 19 maja 2019
Imieniny: Piotra i Mikołaja
Strona główna » Jednostki organizacyjne » Przedszkole Ruda

Wiadomość archiwalna

Powrót do archiwum

Przedszkolaki z Rudy witają wiosnę!

Jednym z polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie symbolizującej zimę, słomianej kukły Marzanny. Obrzęd ten znany jest od co najmniej XV wieku. W rytualny sposób palono ją, bądź topiono w czasie wiosennego Święta Jerzego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten miał zapewnić także urodzaj w nadchodzącym roku.

W Przedszkolu w Rudzie przygotowania do Dnia Wiosny zaczęliśmy już w piątek 17.03.2018r, kiedy maluchy z grup „Biedronek”, „Krasnali” i „Sówek” wybrały się na salę gimnastyczną w celu zrobienia Marzanny. Dnia 21.03.2018r. dzieci przybyły do przedszkola w dobrych nastrojach i pięknie ubrane w zielony kolor, czym akcentowały nadchodzącą porę roku.

Powitanie wiosny w naszym przedszkolu odbyło się w dwóch etapach. W pierwszym z nich dzieci wystąpiły w wiosennym przedstawieniu wcielając się w role: kwiatów, zwierzątek, słonka, wiosny i wiatru. W drugim etapie wybraliśmy się wspólnie do przedszkolnego ogrodu, by tam dokonać rytualnego spalenia Marzanny. Stojąc dookoła kukły głośno recytowaliśmy wiersz:

"Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno,

Zrób miejsce wiośnie, uciekaj, gdzie pieprz rośnie!

Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno,

Pięknie Cię żegnamy, bo wiosnę witamy."

2018-03-22 09:31 Opublikował: Wioletta Kalinowska
Autor treści: Barbara Tarnacka


Projekt i realizacja
Speed S.C.