Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: śr, 15 sierpnia 2018
Imieniny: Marii i Napoleona
Strona główna » Aktualności

Wiadomość archiwalna

Powrót do archiwum

Spotkanie z seniorami w Rudzie

W ramach realizacji programu „poMOC, a nie przeMOC! ”  w dniu 28 lutego 2018 r. w świetlicy wiejskiej w miejscowości Ruda  odbyło się spotkanie z osobami starszymi i ich opiekunami. Policja przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie prowadzi cykliczne spotkania w świetlicach wiejskich na terenie Gminy Grajewo oraz podejmuje działania z innymi instytucjami mające na celu zwiększenie świadomości na temat zjawiska przemocy w rodzinie zarówno dla jej ofiar, jak również osób, które mają kontakt z takimi osobami lub są jej świadkami. Pani Weronika Szymanowska, kierownik GOPS, poinformowała o możliwościach wsparcia tych osób w punktach konsultacyjnych w formie porad prawnych oraz pomocy psychologicznej, jak również gdzie mogą szukać pomocy.
   Pani Grażyna Rodzeń z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie przedstawiła założenia programu „poMOC, a nie przeMOC”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wobec osób starszych, niepełnosprawnych i schorowanych oraz przedstawiła czym jest procedura "Niebieskiej Karty” poinformowała, że ofiary niechętnie o tym mówią. Następnie w ramach programu „Bezpieczny Senior” przedstawiła skalę występujących niebezpieczeństw, techniki i metody działań oszustów oraz sposoby ich manipulacji, a także jak się ustrzec przed tego typu atakami. „Bezpieczny Senior” skierowany do osób starszych dotyczy też nadal aktualnego problemu wyłudzeń metodą „Na wnuczka” , „Na policjanta” itp. Po wysłuchaniu i prezentacji nastąpiła dyskusja na temat działań oszustów.
 Uczestnicy spotkania wymieniali się spostrzeżeniami oraz doświadczeniami  problemów na które napotykają, a następnie otrzymali wskazówki jak ustrzec się przed oszustami oraz w przypadku znalezienia się w takiej sytuacji – jak reagować i gdzie szukać pomocy.
Pracownik socjalny Powiatowego  Centrum Pomocy Rodzinie w Grajewie - Pani Małgorzata Świderska przedstawiła ofertę pomocy na rzecz osób starszych. Ponadto seniorzy zostali poinformowani o realizowanych programach korekcyjno - edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie oraz oferowanych formach wsparcia i  pomocy z PFRON.
 Dziękujemy Seniorom i ich opiekunom za uczestnictwo w spotkaniu i aktywny udział.

Galeria

2018-03-01 12:59 Opublikował: Jacek Szeszko