Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: pon, 16 lipca 2018
Imieniny: Marii i Benedykta
Strona główna » Aktualności

Wiadomość archiwalna

Powrót do archiwum

Spotkanie w ramach programu „poMOC, a nie przeMOC”

W dniu 25 stycznia 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Popowie odbyło się spotkanie seniorów zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie, którego celem było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wobec osób starszych.

Uczestników spotkania powitała i wprowadziła w tematykę przemocy wobec osób starszych Pani Weronika Szymanowska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie. Główne założenia i poszczególne kroki podejmowane w procedurze „Niebieskiej Karty” zaprezentowała Pani Katarzyna Kuczyńska pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie

Pierwszy blok tematyczny spotkania miał na celu zwiększenie świadomości społecznej z zakresu zjawiska przemocy w rodzinie poprzez działania informacyjno – edukacyjne uczestników. Przedstawicielka policji Pani Grażyna Rodzeń pracownik cywilny Komendy Powiatowej Policji w Grajewie zaprezentowała założenia programu „poMOC, a nie przeMOC”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wobec osób starszych, niepełnosprawnych i schorowanych. W nawiązaniu do tematu  dokonała analizy „Niebieskich Kart” z terenu  gminy i miasta Grajewo oraz  podkreśliła znaczenie prawidłowych więzi rodzinnych i promowanie właściwych postaw wychowawczych.

Drugi blok tematyczny pt. „Bezpieczny senior” poprowadziła Pani Sylwia Gosiewska starszy sierżant Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, w którym uczestnicy zostali poinformowani o technikach i metodach działań oszustów oraz sposoby ich manipulacji, a także jak się ustrzec przed tego typu atakami. Podczas spotkania zaprezentowano krótkie filmy, ukazujące mechanizm popełniania przestępstw wśród seniorów tj.:„na wnuczka”,na maklera”, „na policjanta” oraz reakcję na podejrzane telefony czy wizyty w domu.

Działania i zakres pomocy ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dla osób starszych przedstawiła Pani Anna Maria Świderska Kierownik PCPR oraz  pracownik socjalny. Seniorzy zostali poinformowani o realizowanych programach korekcyjno - edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie oraz oferowanych bezpłatnych poradach prawnych i psychologicznych.

Spotkanie miało na celu uświadomienie osób w podeszłym wieku o skali wystepujących niebezpieczeństw, poinformowaniu jak ustrzec się przed oszustami oraz w przypadku znalezienia się w takiej sytuacji – jak reagować i gdzie szukać pomocy. Udział w zajęciach przyczynił się do zwiększenia świadomości społecznej z zakresu zjawiska przemocy w rodzinie oraz konsekwencji prawnych.

Dziękujemy seniorom za przybycie na spotkanie i aktywne uczestnictwo w nim.

 

 

 

Galeria

2018-01-26 11:35 Opublikował: Jacek Szeszko