Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: wt, 19 czerwca 2018
Imieniny: Gerwazego i Protazego
Strona główna » Jednostki organizacyjne » SP Białaszewo

Narodowe Czytanie "Wesela"

w Szkole Podstawowej w Białaszewie

W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Inauguracja tej akcji odbyła się 2 września 2017 roku z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Szkoła Podstawowa w Białaszewie przyłączyła się do ponad 2 tys. miejscowości uczestniczących Narodowym Czytaniu. Nauczyciele języka polskiego: p. Alina Mentel i p. Halina Szklarzewska wraz z uczniami starszych klas czytali wybrane fragmenty utworu.

 

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Źródło: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/

 

Galeria

2017-09-14 10:10 Opublikował: Katarzyna Grabowska