Rozmiar tekstu: A- A+ BIP

Gmina Grajewo

Dziś jest: so, 21 października 2017
Imieniny: Urszuli i Hilarego
Strona główna » Jednostki organizacyjne » Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej » Program Rodzina 500+

INFORMACJA DOTYCZĄCA NOWEGO OKRESU 2017/2018

ŚWIADCZEŃ WYCHOWAWCZYCH 500+ SWIADCZEŃ RODZINNYCH FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO

Wnioski na nowy okres świadczeniowy 2017/2018 rozpoczynający się od 1 października 2017r. w przypadku świadczenia wychowawczego „500+”” oraz od 1 listopada 2017 r, w przypadku świadczeń rodzinnych   –   można składać od dnia 1 sierpnia 2017r.  w swojej gminie.

Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze?

Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego udostępniane będą w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Grajewie ul. Komunalna 6   pokój nr 7 (parter budynku Urzędu Gminy).

Wypełniony wniosek można złożyć osobiście lub listownie. Jednak Ci, którzy chcą ubiegać się o świadczenia wychowawcze bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić online, mają do wyboru aż 4 kanały.

  • Ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną,
  • PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS
  • ePUAP – elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej

Podobne udogodnienia obowiązują w odniesieniu do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Wnioski o te świadczenia można składać osobiście, listownie lub przez internet. W tym przypadku zainteresowani mają do dyspozycji:

  • Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia
  • ePUAP – elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej

Aby otrzymać świadczenia wychowawcze 500+, świadczenia rodzinne lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego, do wniosku należy dołączyć odpowiednio, zależnie od indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy, dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do danej formy wsparcia.

W nowym okresie zasiłkowym 2017/2018 podstawowe zasady programu pozostaną takie jak dotychczas. Na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18 lat rodzice otrzymają świadczenie niezależnie od dochodu, natomiast na pierwsze dziecko dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie oraz 1200 zł w przypadku gdy w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne. Pod uwagę będzie brany dochód za 2016r. Zmianie ulegną warunki przyznawania świadczenia wychowawczego.  

 

Do świadczeń rodzinnych dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 674 zł, jeśli jest dziecko niepełnosprawne w rodzinie  764 zł, natomiast do funduszu alimentacyjnego 725 zł na osobę w rodzinie.


Na szczegółowe informacje dotyczące przyznawania świadczeń wychowawczych „500+”. świadczeń rodzinnych oraz świadczeń funduszu alimentacyjnego zapraszamy na stronę internetową www.mpips.gov.pl – wsparcie dla rodzin z dziećmi.

500plus obrazek

INFORMACJA DOTYCZĄCA NOWEGO OKRESU 2017/2018
2017-07-20 13:52 Opublikował: Rafał Jankowski